מאמרים באתר חינהספקים

טבילה במקווה לפני טקס החינה

צוות אתר חינה

בדרך לחינה עוצרים במקווה:

מתרגשת לפני החינה? המקווה הוא תחנה אחת שהיא חובה עבורך 🙂

אנו ננסה כאן לעשות קצת סדר לנשים שהן לפני טקס החינה ואו החתונה והן הכלות החדשות בסיפור, ואולי לחדש לכלות שכבר מבינות והתנסו בעבר ובהווה בטבילה במקווה.

נתחיל בכך שנסביר מקווה מהו?

מקווה הוא מאגר של מים שנוצרים ממי גשמים ואו מים ממקור טבעי אחר כגון: מעיין ואו ים שמהווים מים טהורים שגם שם ניתן לטבול לפני החתונה או החינה. רוב רובן של הנשים פונות למקווה, מכיוון  שהוא מקום סגור ואינטימי לקיום מצוות הטבילה.

פעולת הטבילה במקווה נועדה להיטהרות האישה, אך בעלת מטרות שונות להיטהרות כגון: לצורכי גיור, שמירה על טהרת המשפחה, ערבי חג למיניהם.

בעבר הרחוק מאוד בתקופת בית המקדש, הנשים היו נוהגות בהלכות טומאה וטהרה, והיו טובלות במקווה, בנוסף לכך גם גברים, ואף כלים ובגדים הוטבלו במקווה כדי להיטהר מטומאות שונות.

במדינת ישראל, הטבילה במקווה היא חלק בלתי נפרד מהמסורת היהודית ולכן הם מסופקים לציבור באופן נגיש ופרוסים מאות מקוואות ציבוריים ברחבי הארץ. המדינה מזחיקה אותן בעבור כלל הציבור.

בשל אופיים הציבורי המקוואות הוא הם נהלים וחוקים שונים: פרטיות הטובלת, תעריפי הטבילה, דרישות תברואתיות וכד'. כמו כן קיימים מקוואות פרטיים שונים המתופעלים ע"י גורמים פרטיים.

מאות אלפי נשים בשנה טובלות כל חודש במקווה ברחבי הארץ. הנשים שמועסקות בתוך המקווה הן נקראות "בלניות" והן אחראיות על התפעול של המקווה ועל סיוע לנשים שטובלות במקווה.

ישנם הלכות רבות ושונות לגבי טומאה וטהרה והטבילה במקווה הטהרה. נוסף על כך המנהגים שונים מעדה לעדה ומאישה לאישה. כל אישה זכותה לטבול לפי מנהגה ולפי השקפת העולם של בעת הטבילה. בנוסך לכך טבילה במקווה היא חובה בכדי להירשם ברבנות לנישואין.

שאלה שנשאלת לרוב היא: האם מותר לאישה לטבול לבדה?

תשובה: הטבילה במקווה היא מצווה שנעשית באופן פרטי בין האישה לבורא עולם. כל התהליך הטבילה. לזה יש חיזוק מן המקורות שחכמנו אומרים לפי הפסוק: "וספרה לה לעצמה (תלמוד בבלי, כתובות ע"ב ע"א) שאומר שאישה אחראית על עצמה.

הנוכחות הפיזית של הבלנית היא ברשות הטובלת, ואם תרצה הטובלת במקווה בעזרת הבלנית רק אז תוכל הבלנית לוודא שהטובלת מכניסה את כל שיערות ראשה מתחת למים.

הזכויות של הטובלת במקווה הם:

יש לטובלת במקווה הזכות לשמור על הפרטיות שלה לגבי הרגלי הטבילה שלה ושמירת הטהרה. והבלנית אינה רשאית לשאול שאלות בניגוד לטובלת.

כמו כן אישה שטובלת רשאית לסרב לעבור בדיקה גופנית ויכולה לטבול לבדה ואסור לבלנית לדרוש להסתכל בזמו הטבילה באישה שטובלת במקווה כאשר היא מסרבת לכך.

הטובל במקווה יכולה להרשות לבלנית להביט בה רק בטבילה אחת ולדרוש שתצא ולקבל פרטיות. כמו כן ניתן לבקש לעשות את הטבילה בנוכחות של חברה.

לא לשכוח שטבילה במקווה היא חובה בתהליך הרישום לנישואין ברבנות.

ישנם תעריפים קבועים בחוק לטבילה במקווה והנה הוא כאן לפניכם:

טבילה במקווה, הכוללת מקלחת, עולה 15 ₪.

טבילה במקווה, הכוללת אמבטיה, עולה 30 ₪.

טבילה בחדר מיוחד לכלות, ושלא בשעות הפעילות הרגילות של המקווה, עולה 50 ₪.

כלות בשנה הראשונה לנישואיהן פטורות מתשלום. לצורך כך, מספיק להראות תעודת נישואין. הפטור מתשלום חל בכל המקוואות הציבוריים בארץ ללא תלות במקום עריכת הנישואין.

שימו לב, אם האישה התארגנה בביתה, עלות הטבילה עדיין נותרת 15 ש"ח.

אסור לגבות תשלום שעולה על 15 ש"ח גם אם האישה עושה את כלל ההתארגנות במקווה. זאת, כל עוד היא לא משתמשת באמבטיה.

עכשיו לאחר כל הפרטים, תנשמו לפני המקווה, תזמינו חברות והעיקר שתיהנו עד החתונה, בהצלחה!

טגים
הצג עוד
Back to top button